Skip to main content

Pri izbiri in načrtovanju okolice je nekaj najpomembnejših vprašanj, ki bi si ga morali zastaviti, ko začnemo s kreiranjem našega vrta:

-Kaj želimo s kreiranjem naše okolice doseči na dolg rok ( dekorativna vloga, zastor, ustvarjanje sence…)

-Kakšna zemlja je na našem vrtu

-Čas, ki ga želimo nameniti urejanju naše okolice

-Lega in svetloba, kjer bomo zasajali nove rastline

Zadnje vprašanje je poseben pomembno in pogosto spregledano. Dobro je, da se pred nakupom rastlin posvetujete katere vrste rastlin so primerne za vaš vrt oziroma rast. Na nas se pogosto obračate z vprašanji, katere vrste so primerne tudi za rast v senci, zato vam spodaj podajamo nekaj nasvetov.

Najprej je dobro, da opredelimo pod kaj definiramo senco. Senca je v drevesničarskem slovarju prostor, kjer raste drevo in ima manj kot 3h neposredne sončne svetlobe vsak dan. Slednje je posebej pomembno, ko govorimo o fotosintezi, po kateri hrepeni vsako listopadno ali zimzeleno drevo in je pogoj, da bo drevo normalno uspevalo.

Nekaj drevesnih vrst, ki so primerna tudi za rast v čisti senci:

-Japonski ali pahljačasti javorji (Acer palmatum)

-Tisa (Taxus baccata)

-Ameriški gaber (Carpinus caroliniana)

-Velikolistni javor (Acer macrophyllum)

-Kanadska čuga (Tsuga canadensis)

-Sladkorni javor (Acer saccharum)

-Palma visoka Žumara (Trachycarpus fortunei)

Leave a Reply

Hit enter to search or ESC to close