Opis
Splošni opis vrste
Povešena himalajska cedra ali Cedrus deodara “Pendula” je manjše, povešeno in dokaj počasi rastoče zimzeleno drevo, ki zraste do osem metrov v višino. Zaradi vodoravno rastočih vej doseže od pet do sedem metrov v širino. Ovalna oziroma stožčasta krošnja ima vodoravne in izrazito povešene veje. Kratke, ostre in koničaste iglice, velike od štiri do pet centimetrov so v mladosti svetle, v starejši dobi pa temno zelene. Himalajska cedra cveti jeseni, od septembra do oktobra. Ima ovalne plodove, temno zeleno oziroma rjave storže s širokimi luskami, ki navadno razpadejo že na drevesu.
Povešena himalajska cedra je nezahtevno, trpežno, dolgoživeče in prilagodljivo drevo, ki uspeva tudi v urbanih okoljih. Posebej dobro uspeva na bogatih tleh in na sončnih Legah. Ni je dobro posaditi na mestih, kjer je lahko izpostavljena vetru, še posebej pa ji ne ustreza mrzel in suh veter. Je izredno priljubljena vrsta za vrtove pred hišami in atrije in zaradi počasne rasti primerna tudi za rast v loncu.
Primerno okolje
Povešena himalajska cedra ali Cedrus deodara “Pendula” je precej odporna na različne podnebne razmere. Dobro prenaša urbani zrak in uspeva tudi v industrijskih okoljih. Posebej dobro uspeva na bogatih tleh in sončnih Legah. Ni je dobro posaditi na mestih, kjer je lahko izpostavljena vetru, še posebej pa ji ne ustreza mrzel in suh veter. Zaradi počasne in manjše končne rasti je primerna za vse vrste Prostorov.
Skrb za drevo
Himalajska cedra je tako kot večina ceder nezahtevno drevo.
Rast drevesa
Je počasi rastoče drevo, ki navadno ne preseže osem metrov v višino, zato je izredno primerna tudi za manjše vrtove, atrije in robe teras.
Presajanje (posajanje drevesa)
Himalajska relativno dobro prenaša presajanje. Zaradi počasne in manjše rasti je primerna tudi za večletno rast v loncu.