Opis
Splošni opis vrste
Hrast plutovec (Quercus suber) je zimzeleno drevo srednje rasti, ki doseže višino med 10 in 20 metri, v izjemnih primerih pa tudi več. Značilnost tega drevesa je debela, razbrazdana in plutasta skorja, ki se uporablja za pridobivanje plute. Skorja se lahko varno odstrani vsakih 9 do 12 let, ne da bi poškodovali drevo, zaradi česar je plutovec izjemno cenjen vir surovin. Listi so usnjati, temno zeleni, ovalne oblike in dolgi od 4 do 7 centimetrov, s spodnjo stranjo, ki je sivkasto puhasta. Plodovi so želodi, dolgi 2 do 4 centimetre, obdani z luskasto kupolo. Hrast plutovec cveti spomladi, z majhnimi, rumenkastimi cvetovi, združenimi v viseče mačice. Njegova trdoživost in sposobnost preživetja v sušnih pogojih ga uvrščata med priljubljena drevesa v sredozemskih regijah.
Primerno okolje
Drevo najbolje uspeva v sredozemskem podnebju, kjer so poletja vroča in suha, zime pa blage. Potrebuje sončne lege in dobro odcedna tla, ki so lahko apnenčasta, peščena ali kamnita. Drevo je zelo tolerantno na sušo in je prilagojeno na suha rastišča z malo padavin. Zaradi odpornosti na požare in sušo je pogosto posajeno v sušnih regijah, kjer igra pomembno vlogo v ekosistemu. Hrast plutovec je priljubljen tudi v naravnih parkih, kjer je del tradicionalnih sredozemskih krajin.
Skrb za drevo
Ne potrebuje veliko vzdrževanja. Obrezovanje je priporočljivo samo, ko želimo oblikovati krošnjo ali odstraniti odmrle in poškodovane veje. Drevo je večinoma odporna na bolezni in škodljivce. Skrbno obrezovanje mlajših dreves v zgodnjih letih lahko pomaga oblikovati močno strukturo krošnje. Plutovca ni treba zalivati, saj je prilagojen na sušne pogoje, čeprav mlada drevesa v prvih letih po sajenju potrebujejo dodatno nego.
Rast drevesa
Quercus suber je počasi rastoče drevo, ki razvije globok in močan koreninski sistem, kar mu omogoča preživetje v sušnih pogojih. V prvih letih rasti je plutovec bolj občutljiv, vendar sčasoma postane zelo robusten in trpežen. Njegova debela pluta ne zagotavlja samo zaščite pred požari, ampak tudi pred mrazom in ekstremnimi temperaturami. Hrast plutovec lahko živi več sto let, pri čemer z leti razvije mogočno in gosto krošnjo.
Presajanje (posajanje drevesa)
Plutovec se najbolje presaja kot mlad drevo, saj starejša drevesa zaradi razvitega koreninskega sistema slabše prenašajo presajanje. Presajanje je priporočljivo zgodaj spomladi ali jeseni, ko je drevo v obdobju mirovanja. Po sajenju drevo potrebuje čas za prilagoditev in razvoj koreninskega sistema, a ko se ustali, postane izredno nezahtevna vrsta, primerna za dolgotrajno rast v različnih okoljih.