Opis
Splošni opis vrste
Pomarančevec ali Citrus sinensis je majhno grmičasto, zimzeleno drevo, sadno in okrasno drevo, ki zraste do šest metrov v višino in do štiri metre v širino. Krošnja pomarančevca je neenakomerna in ovalna. Listi so temno zeleno, gladki in usnjati. Pomarančevec je tipično mediteransko drevo, ki ga v celinskem delu Slovenije po navadi gojimo v posodi, da ga lahko pozimi, ko se temperature spustijo precej pod ledišče, umaknemo v toplejši Prostor. Pomarančevec ima rad višje temperature in sončno lego.
Njegovi plodovi, pomaranče, ki so naprej zelene, kasneje oranžne barve, okrogle oblike in velike do deset centimetrov, so mesnati in sladko-kislastega okusa. Zaradi majhnosti je primeren za dolgo rast v loncu, manjše vrtove in atrije. Pomarančevec cveti od aprila do avgusta in obrodi od novembra do aprila.
Primerno okolje
Pomarančevec ali Citrus sinensis je mediteransko drevo, ki potrebuje veliko sončne svetlobe. Dobro je, da ima pomarančevec v povprečju od pet do šest ur sončne svetlobe dnevno, zato ga sadimo na sončne lege. Priporočljivo je, da pomarančevec prezimi na 10-15C. Dobro je, da razlika v temperaturi med zunanjim in prezimovanim Prostorom ni prevelika oziroma da jo zmanjšujemo postopno. Sicer je pomarančevec nezahtevno drevo, posebej dobro uspeva na odcednih, rodovitnih tleh.
Skrb za drevo
Če so izpolnjeni osnovni pogoji za njegovo rast, je pomarančevec nezahtevno drevo. Najprimernejši čas za obrezovanje vejic je zgodaj spomladi ali pozno jeseni. Pomarančevec ne potrebuje veliko vode in ga raje zalivamo manj kot več, saj lahko pride do gnitja korenin.
Rast drevesa
Pomarančevec velja za razmeroma počasi rastoče drevo, ki ga predvsem v kontinentalnem delu gojimo v posodah, da ga lahko tako zavarujemo pred prevelikim mrazom.
Presajanje (posajanje drevesa)
Pomarančevec lahko v posodi presajamo vse leto. Najprimernejši čas za saditev v zemljo je zgodaj spomladi oziroma pozno v jeseni, ko je v fazi mirovanja.