Opis
Splošni opis vrste:
Navadna leska (Corylus avellana) je srednje velik listopadni grm ali manjše drevo, ki izvira iz Evrope in zahodne Azije. V višino običajno zraste od 3 do 6 metrov, v ugodnih razmerah pa lahko doseže tudi do 8 metrov. Ima gosto razvejano krošnjo in značilne okrogle do srčaste liste z nazobčanim robom. Zgodaj spomladi, še pred olistanjem, razvije viseče moške mačice rumenkaste barve, medtem ko so ženski cvetovi manj opazni. Jeseni dozorevajo okusni lešniki, ki so pomemben vir hrane za ljudi in divje živali.
Primerno okolje:
Leska uspeva na različnih vrstah tal, najbolje pa ji ustrezajo globoka, srednje vlažna, dobro odcedna tla z rahlo kislim do nevtralnim pH. Dobro prenaša sončne in polsenčne lege ter je zelo odporna proti mrazu, kar jo naredi primerno za gojenje v različnih podnebjih. Pogosto jo najdemo na gozdnih robovih, živih mejah, v sadovnjakih in naravnih vrtovih.
Skrb za rastlino:
Je nezahtevna rastlina, ki ne potrebuje posebne nege. Občasno obrezovanje pomaga ohranjati obliko in spodbuja boljšo rodnost. Odstranjevanje odvečnih mladik pri vznožju rastline omogoča bolj zračno krošnjo in lažji dostop do plodov. V sušnih obdobjih jo je priporočljivo zalivati, še posebej mlade rastline, da se lažje ukoreninijo.
Rast rastline:
Leska je hitro rastoč grm, ki lahko vsako leto v višino in širino pridobi od 30 do 60 cm. Z leti razvije več debel iz tal in tvori gosto grmovje, ki je priljubljeno kot zaščitni pas pred vetrom ali za žive meje.
Presajanje (posajanje rastline):
Najboljši čas za sajenje leske je jesen ali zgodnja pomlad. Pri sajenju je pomembno zagotoviti dovolj prostora za njeno širjenje in rast. Sadimo jo v sadilne jame, ki so dovolj velike, da se korenine lahko prosto razraščajo. Po sajenju jo dobro zalijemo, prve leta pa jo občasno zalivamo, da se bolje ukorenini.