Opis
Splošni opis vrste
Acacia dealbata, znana kot srebrna akacija ali mimoza, je hitro rastoče zimzeleno drevo, ki izvira iz jugovzhodne Avstralije in Tasmanije. Običajno doseže višino med 6 in 10 metri, vendar lahko v idealnih pogojih zraste tudi do 30 metrov. Njeno lubje je gladko in sivo, krošnja pa gosta in široka. Listi so pernato deljeni, sestavljeni iz številnih drobnih, srebrno zelenih lističev, kar drevesu daje značilen mehak in puhast videz. Acacia dealbata cveti zgodaj spomladi, pogosto že v zimskih mesecih, z drobnimi, svetlo rumenimi, dišečimi cvetovi, ki so združeni v kroglaste šope. Cvetenje je zelo bujno in privablja številne opraševalce. Mimoza je priljubljena v krajinskem oblikovanju zaradi svoje lepote in dekorativne vrednosti.
Primerno okolje
Srebrna akacija najbolje uspeva v toplejših podnebjih z blagimi zimami. Potrebuje sončno lego, kjer je izpostavljena celodnevnemu soncu, vendar prenaša tudi delno senco. Acacia dealbata je zelo tolerantna do različnih vrst tal, vendar ji najbolj ustrezajo dobro odcedna, rahlo kisla tla. Rada ima zmerno zalivanje, vendar prenaša tudi krajša obdobja suše. Ne mara prenizkih temperatur, saj je občutljiva na močne zmrzali, zaradi česar je primernejša za sredozemsko ali blago oceansko podnebje.
Skrb za drevo
Rastlina je dokaj nezahtevna za vzdrževanje. Obrezovanje ni nujno potrebno, razen če želimo oblikovati krošnjo ali odstraniti odmrle ali poškodovane veje. Najboljše obdobje za obrezovanje je zgodaj spomladi, takoj po cvetenju. Zaradi hitre rasti je priporočljivo redno spremljanje in obrezovanje, da preprečimo prekomerno širjenje krošnje. V prvih letih po sajenju je priporočljivo redno zalivanje, dokler drevo ne postane dobro ukoreninjeno. Na splošno je Acacia dealbata odporna proti škodljivcem in boleznim, čeprav jo včasih lahko prizadenejo uši.
Rast drevesa
Je hitro rastoče drevo, ki lahko že v nekaj letih doseže svojo polno višino. Njena gosta krošnja nudi odlično senco, kar jo naredi primerno za zasaditev v parkih, vrtovih ali kot okrasno drevo na večjih površinah. Koreninski sistem se hitro širi, zato je treba paziti pri sajenju blizu stavb ali infrastrukture. Zaradi svoje lepote in spektakularnega cvetenja je priljubljena v krajinskem oblikovanju, pogosto pa jo sadijo tudi kot zaščito pred vetrom ali za preprečevanje erozije.
Presajanje (posajanje drevesa)
Najboljši čas za sajenje Mimoze je zgodaj spomladi ali jeseni. Drevo potrebuje sončno mesto in dobro odcedna tla. Ko drevo posadimo, ga redno zalivamo, dokler se ne ukorenini, nato pa postane bolj odporna na sušo. Mimoza se dobro obnese v večjih vrtovih in parkih, kjer lahko njena veličastna krošnja in bujno cvetenje pridejo do izraza. Pri sajenju je treba biti previden, saj lahko v nekaterih podnebjih postane invazivna in izpodrine avtohtono vegetacijo.