Opis
Splošni opis vrste
Punica granatum (navadno granatno jabolko) je srednje velik grm ali manjše drevo, ki doseže višino od tri do pet metrov in širino do približno dveh metrov. Krošnja je pogosto neenakomerno razvejana, z razpršenimi vejami, ki tvorijo širšo, rahlo zaobljeno obliko. Listi so svetlo zeleni, podolgovati in sijoči, z gladkimi robovi. Cvetovi so živo rdeči ali oranžno-rdeči, cevasti, premera približno 4-5 centimetrov, in se pojavljajo od pozne pomladi do poletja. Plodovi so okrogli, s premerom od 7 do 12 centimetrov, z značilno trdo, usnjato lupino, ki variira od rumenkasto oranžne do temno rdeče barve. Znotraj plodov se nahajajo številne užitne semenke, obdane s sočno, sladko-kislo rdečo mesnato sredico.
Primerno okolje
Punica granatum najbolje uspeva na sončnih legah, kjer prejme polno svetlobo skozi ves dan. Rastlina je dobro prilagojena sušnim razmeram in uspeva na različnih vrstah tal, vendar najboljše rezultate dosega na dobro odcednih, rahlo peščenih tleh. Primerna je za sredozemsko podnebje, kjer so zime blage in poletja vroča, vendar lahko uspeva tudi v drugih regijah, kjer ni hudih zimskih mrazov. V hladnejših podnebjih je priporočljivo granatno jabolko gojiti v posodah, ki jih lahko pozimi prestavimo na zaščiteno mesto.
Skrb za drevo
Punica granatum je dokaj nezahtevna rastlina, ki ne potrebuje pogostega obrezovanja. Obrezovanje izvajamo spomladi, pred začetkom nove rasti, predvsem za odstranjevanje poškodovanih ali odmrlih vej ter za vzdrževanje želene oblike krošnje. Čeprav granatno jabolko dobro prenaša sušne razmere, mu koristi redno zalivanje v obdobjih dolgotrajne suše, še posebej v času cvetenja in zorenja plodov.
Rast drevesa
Punica granatum je zmerno rastoča vrsta, ki lahko v ugodnih pogojih doseže polno velikost v nekaj letih. Čeprav je prilagojena na vroče in sušne razmere, lahko v bolj vlažnem in hladnem podnebju raste počasneje. Granatno jabolko cveti in rodi bolj obilno na sončnih legah, v senčnih legah pa cvetenje in plodovi morda ne bodo tako izdatni.
Presajanje (sajenje drevesa)
Punica granatum dobro prenaša presajanje, še posebej ko je mlado, vendar je najbolje presajanje opraviti zgodaj spomladi ali jeseni, ko je rastlina v obdobju mirovanja. Pri sajenju na prostem je pomembno zagotoviti dobro odcedna tla, da se prepreči zastajanje vode. Če se rastlina goji v posodah, je pomembno redno presajanje v večje lonce, da omogočimo nadaljnjo rast in preprečimo zastoj korenin. Redna gnojenja in zmerno zalivanje prispevata k zdravju in vitalnosti rastline.
4o